• Świąteczne warsztaty językowe

          •               Na przedświątecznych zajęciach języka angielskiego i języka niemieckiego uczniowie drugiej klasy licealnej mieli możliwość, w ramach projektu: ,,Poznajemy kraje anglo-i niemieckojęzyczne”, stać się twórcami własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych.

            Pomysł spodobał się młodzieży, która bardzo rzetelnie i profesjonalnie podeszła do tematu konstruując przepięknie ozdobione przez siebie kartki wraz z ułożonymi życzeniami świąteczno- noworocznymi w języku angielskim   i niemieckim.

            Powstały oryginalne prace, które można podziwiać na gazetce klasowej, a niektóre trafią także na aukcję wolontariatu.

          • "Sędziowie dzieciom i młodzieży"

          •         12 grudnia 2022 roku młodzież z kl. III LO oraz oddziału HCP miała możliwość uczestniczyć w warsztatach w Rejonowym Sądzie w Poznaniu w ramach projektu „Sędziowie dzieciom i młodzieży”. Podczas spotkania mieliśmy okazję zwiedzić wiele pomieszczeń na co dzień niedostępnych np. pokój przesłuchań lub monitoringu. Dowiedzieliśmy wiele ciekawostek związanych z pracą w sądzie, a także mieliśmy okazję zadawania pytań na intersujące nas tematy związane z funkcjonowaniem sądu.

          • Teatr Nowy

          •         W poniedziałek, 12 grudnia 2022 roku uczniowie klas I i II LO wybrali się do Teatru Nowego w Poznaniu. Tym razem nie na spektakl, lecz zwiedzanie, poznanie go od kulis.

            Pan Marek Grześkowiak, asystent artystyczny ds. literackich, oprowadził uczestników po zakamarkach teatru i opowiedział o wielu ciekawych i ważnych wydarzeniach z historii tejże instytucji. Uczniowie poznali historię Teatru Nowego w Poznaniu. Dowiedzieli się między innymi tego, kim był Tadeusz Łomnicki; kto pracuje nad przygotowaniem spektakli; czym zajmuje się inspicjent. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wygląda zaplecze techniczne teatralnych scen i pracowni. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się garderoba i modelarnia.

            Ku zaskoczeniu wielu, okazało się, że aktorzy są bardzo przesądni. Przesądy i zwyczaje teatralne dotyczą zarówno aktorów, jak i widowni. W teatrze nie wolno gwizdać, bo grozi to wygwizdaniem, przed premierą należy kopnąć aktora na szczęście, nie powinno się wchodzić na scenę lewą nogą, pecha przynosi wchodzenie na scenę w prywatnych butach…itd.

            Wycieczka po teatralnych zakamarkach na co dzień niedostępnych dla tradycyjnie rozumianej publiczności nie tylko wprowadziła uczestników w fascynujący świat teatru, ale przede wszystkim zachęciła do częstszego odwiedzania tego miejsca – tym razem już nie w roli zwiedzającego, lecz widza.

            Wizyta w Teatrze Nowym była jednym z zadań realizowanych w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”.

          • Betlejem Poznańskie dla Hospicjum Palium

          •       11 grudnia 2022 roku, w mroźne niedzielne popołudnie kilkoro chętnych licealistów z naszej szkoły włączyło się w pomoc Hospicjum Palium. W ramach działań Motylego Wolontariatu i jednocześnie realizacji zadań projektu „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie kwestowali na rzecz pacjentów wspomnianej instytucji oraz częstowali darczyńców własnoręcznie upieczonymi i udekorowanymi piernikowymi motylami. Młodzież dzieliła się z przechodniami nie tylko słodkimi wypiekami, lecz także czymś jeszcze – uśmiechem i niesamowitą energią.

          • Teatr Animacji na oddziałach szpitalnych

          •          8 grudnia nasza dzienna sala zabaw na oddziale ortopedycznym zamieniła się w scenę, na której aktorzy wraz z towarzyszącymi im lalkami zaprezentowali przedstawienie pt. "Bajki Malutkie". To perypetie dwóch sympatycznych pcheł Majki i Maćka oraz Rozczarowanego Rumaka Romualda. Spektakl bardzo podobał się zgromadzonej publiczności.

          • Pierniki dla Hospicjum Palium

          •         W pierwszych dniach  grudnia 2022 uczniowie kl. I- IV LO uczestniczyli w akcji pieczenia pierników. Własnoręcznie wykonywali każdy szczegół rozpoczynając od ugniatania ciasto po ozdabianie upieczonych słodkości w kształcie motyla. Końcowym etapem było pakowanie pierników. Następnie słodkości były odkładane i oczekiwały na Poznańskie Betlejem dla Hospicjum Palium. Każdy piernik zamieni się wtedy w „cegiełkę” na rzecz hospicjum.

          • Mikołajki zawrót głowy

          •           6 grudnia na oddziałach pojawił się Święty Mikołaj i jego świta, czyli Elfy. Wizycie towarzyszyły zabawy i gry tematyczne m.in. wskazywanie na globusie krainy, w której mieszka Święty Mikołaj, wymienienie imion reniferów, rozwiązywanie zagadek, krzyżówek i rebusów, a także zabawy z Mikołajem przy muzyce i wspólne śpiewanie.

            Każdy uczestnik zabaw otrzymał „Certyfikat Grzecznego Dziecka” oraz prezent i słodycze. Szpitalne sale i korytarze wypełniły się w tym dniu radością i wzruszeniem.

          • Andrzejki

          •      Andrzejkowy dzień wróżb urzekał swoją wyjątkową oprawą – sale dzienne zamieniły się w zaczarowaną krainę rządzoną przez wróżki.

            Wróżb i atrakcji było niemało – ustawialiśmy buty, przebijaliśmy serduszka, kręciliśmy bączkiem, raczyliśmy się ciasteczkami z wróżbą, a także – zgodnie z najbardziej znaną andrzejkową tradycją – laliśmy wosk przez klucz i odczytywaliśmy ukryte sensy powstałych figurek.  Było radośnie !

          • Świąteczne warsztaty dla nauczycieli

          • 24 listopada w naszej szkole odbyly sie kreatywne, inspirujace i pelne radosci warsztaty dla nauczycieli.Z wielkim zaangażowaniem dekorowali swiateczne ciasteczka, renifery i balwanki. Tworzyli aniolki i drzewka świąteczne. Światecznej zabawie towarzyszyly mile rozmowy i przyjazna atmosfera. Zorganizowanie takich zajeć pozwolilo nauczycielom poznać roznorodne pomysly i odkryć skrywane talenty. Serdecznie dziękuję nauczycielom za przybycie.Agnieszka Mikulska-Spalona.

          • Dzień Wielkopolski - zabytkowym tramwajem przez Poznań

          •        W ramach obchodów Dnia Wielkopolski 15 i 16 listopada br. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w terenowych lekcjach historii „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

            Lekcje poświęcone były bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Młodzież szkolna miała okazję przejechać się wraz z przewodnikiem zabytkowym tramwajem MPK w pobliżu miejsc związanych z powstaniem i poznać najciekawsze fakty historyczne z nim związane. Wyprawa zakończyła się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi.

             

          • Szkolne obchody Święta Niepodległości

          •        10 listopada nasza szkoła świętowała 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn państwowy i „Rotę” oraz wysłuchała wykładu zaproszonego gościa – pana profesora Piotra Okulewicza – historyka, wykładowcy UAM w Poznaniu, a prywatnie taty ucznia klasy I LO – Jakuba.

            Pan profesor w niezwykle barwny i interesujący sposób przedstawił skomplikowaną historię Polski po I wojnie światowej skupiając się na dwóch ważnych postaciach – „ojcach niepodległości” i powstania II Rzeczpospolitej – Józefie Piłsudskim oraz Romanie Dmowskim. Poza zagłębieniem się w ten ważny dziejowo moment Polski i polskości, pan profesor uraczył nas wieloma anegdotami i ciekawostkami związanymi z wydarzeniami i postaciami historycznymi. To była prawdziwa „uczta dla ducha” i …ucha.

            Po wykładzie ogłoszono wyniki „Szkolnego Konkursu na ścienną gazetkę patriotyczną”. Miejsce I zdobyli uczniowie klasy I LO, miejsce II – uczniowie oddziału D z Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala HCP w Poznaniu, natomiast III miejsce na podium przypadło uczniom klasy IV LO. Gratulujemy zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursu, bowiem kreatywność i wysiłek przerosły nasze oczekiwania. Niech żyje Niepodległa !

          • Spotkanie licealistów z koordynatorką Motylego Wolontariatu

          •       7 listopada 2022 roku uczniowie klas stacjonarnych uczestniczyli w spotkaniu z Magdaleną Szczepaniak, koordynatorką Motylego Wolontariatu, działającego na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Pani Magda zachęcała licealistów do bezinteresownych działań na rzecz osób potrzebujących, opowiadając o idei wolontariatu, hospicjum, pacjentach i ich potrzebach oraz działaniach, w które można się zaangażować. Okazało się, że pomagać można na różne sposoby, jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia.  

          • Wizyta w radio

          •      W październiku w ramach projektu „Interesujące zawody” wybraliśmy się z klasą 3 LO do Radia. Dzięki uprzejmości mamy naszej uczennicy (pracownika Radia) dowiedzieliśmy się o pracy w Radiu zarówno od strony technicznej jak i dziennikarskiej. Po zwiedzeniu wszystkich pomieszczeń otrzymaliśmy propozycję nagrania z nami krótkich wywiadów. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji i mogliśmy przekonać się na „własnej skórze” jak czują się goście zapraszani do Radia udzielający wywiadów. 

          • Wizyta w salonie tatuaży

          •       W październiku wybraliśmy się z klasą 3 LO w ramach projektu „Interesujące zawody” do Salonu Tatuaży i Piercingu. Od dawna marzyliśmy, aby otrzymać istotne informacje na temat ciekawego dla nas zawodu jakim jest osoba wykonująca tatuaże oraz piercing. Oczywiście najlepiej pytać u źródła. Pytaliśmy, pytaliśmy ….i już wiemy w jaki sposób zdobyć wiedzę oraz umiejętności potrzebne do tych oryginalnych zawodów, jakie trzeba zachowywać zasady bezpieczeństwa w salonie oraz proces powstawania tatuaży. Dowiedzieliśmy się kilka istotnych informacji o założeniu swojej działalności na rynku polskim

        • Dzień Dyni i feeria kostiumowa
          • Dzień Dyni i feeria kostiumowa

          •     W piątkowe przedpołudnie 28 października sala biblioteczna zamieniła się w galerię kostiumów i charakteryzacji w halloweenowym stylu. Odwiedziły nas m.in. bohaterowie filmowi oraz anime, jak również postaci inspirowane różnymi stylami w epokach i sztuce.

            Uczniowie przynieśli również ozdobione przez siebie dynie, niektóre w sposób bardzo wyrafinowany (np. dyniowe latte).

            Imprezie towarzyszyły konkursy z nagrodami i zabawy. Porozmawialiśmy również o tradycjach związanych z obchodami dnia zmarłych z różnych zakątków świata. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego barwnego wydarzenia !

        • Dzień Ziemniaka
          • Dzień Ziemniaka

          •     „Ziemniakiem Wielkopolska stoi!” Co roku, w październiku, potwierdzamy aktualność tych słów. W „Dniu Ziemniaka” sale dzienne na oddziałach II E i II D zamieniają się w laboratoria poświęcone temu pożywnemu warzywu.

            Poznaliśmy historię ziemniaka, jego budowę i warunki uprawy. Młodzi pacjenci obejrzeli prezentację i wypełnili karty pracy z ciekawostkami na jego temat, a także zaśpiewali piosenkę „Na ziemniaka urodziny”. Pojawiły się również zagadki i konkursy m.in. rzut do celu ziemniakiem, rozpoznawanie warzywa po dotyku, konkurs na najdłuższą skórkę powstałą po jego obraniu. Nie zabrakło prac techniczno-plastycznych jak wykonywanie ziemniaczanych stempli.

            Odkryliśmy kartofla w słodkiej odsłonie, gdyż na warsztatach cukierniczych powstawały kuleczki marcepanowe …z ziemniaków właśnie. Jak się okazuje, walory smakowe tego warzywa mogą nas zaskoczyć. Było ciekawie, wesoło i pysznie!

        • Wycieczka do Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112
          • Wycieczka do Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112

          •       Nie od dziś wiadomo, że aby móc cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem, czasem trzeba przebrnąć przez burzę. Dziś, korzystając ze sprzyjających warunków złotej jesieni, maszerowaliśmy zalanymi słonecznym blaskiem ulicami Wildy ku miejscu, w którym dowiedzieliśmy się, jak uzyskać pomoc w sytuacji kryzysowej - odwiedziliśmy Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.

            Na miejscu czekała nas porcja wiedzy i doświadczeń. Usiedliśmy w sali konferencyjnej, żeby wysłuchać opowieści pracownika Centrum o specyfice pracy operatorów przyjmujących zgłoszenia alarmowe i obejrzeć nagrany w poznańskim oddziale film, ukazujący cienie i blaski tej pracy-misji, a nawet ciekawostki i "śmiesznostki" (tak, i tam się one zdarzają!). Operatorzy 112 pokazali ludzką twarz i zdemonizowali swój zawód.

            Najciekawszym punktem programu była możliwość przyjrzenia się pracownikom "w akcji" - w małych grupkach stanęliśmy im za plecami, przysłuchiwaliśmy się telefonicznym rozmowom, obserwowaliśmy techniczną procedurę przyjmowania zgłoszeń, zadawaliśmy pytania, zaspokajaliśmy ciekawość. Oswoiliśmy nieznane i niejedna osoba zaczęła brać możliwość takiej pracy pod uwagę.

            Całość zwieńczyliśmy przypomnieniem zasad pierwszej pomocy oraz ćwiczeniami z fantomem. 

            Pamiętamy: 112 nie jest numerem informacyjnym, tylko alarmowym! Używamy go wyłącznie w sytuacjach kryzysowych i nagłych, nie blokując linii komuś, kto naprawdę jej potrzebuje.

        • Dzień Muzyki
          • Dzień Muzyki

          •     Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodziliśmy po hasłem „ Zabawy z Mozartem”. Ten niezwykły kompozytor towarzyszył nam na każdym kroku. Po krótkim zapoznaniu się z życiorysem muzyka przystąpiliśmy do przygotowywania Mozartkugeln, czyli czekoladowych kuleczek, które w naszym wydaniu okazały się prawdziwymi bombami kalorycznymi. W dalszej części programu bawiliśmy się przy muzyce Mozarta, m.in. w  „Dyrygenta”, podczas którego towarzyszył nam „Marsz turecki”. Zabawę uatrakcyjniały instrumenty muzyczne, w tym bum bum rurki. 

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          •         14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie „Dniem Nauczyciela”.

            Cała społeczność szkolna zebrała się w sali bibliotecznej, by wspólnie świętować. Obejrzeliśmy film pt. „Kim jest nauczyciel?”, w którym uczniowie LO próbowali odpowiedzieć na to ważne pytanie. W oczach naszej młodzieży nauczyciel okazał się mentorem, krzewicielem wiedzy, przewodnikiem w życiu i osobą, która dba o całościowy dobrostan uczniów. Następnie licealiści odegrali humorystyczną scenkę z życia szkoły o jakże filozoficznym brzmieniu „Uczyć czy nie uczyć…?” wcielając się w rolę uczniów i nauczyciela.

            Były podziękowania, oklaski dla młodych aktorów i życzenia dla dyrekcji i nauczycieli. Zatem na postawione wcześniej pytanie możemy zdecydowanie odpowiedzieć: (warto) uczyć!

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych