• Szkolne obchody Święta Niepodległości z udziałem Ochotniczego Pułku Ułanów

•     W przeddzień Święta Niepodległości społeczność szkolna zgromadziła się w parku Szpitala Ortopedycznego, by wziąć udział w uroczystych obchodach.

Naszymi wyjątkowymi gośćmi byli ułani  z Ochotniczego Pułku Ułanów w Poznaniu. Świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie przedstawiciele ułanów przedstawili nam historię pułku oraz jego misję.

Kulminacyjnym punktem był pokaz musztry konnej zakończony miłym akcentem, czyli karmieniem i głaskaniem koni oraz wspólnym zdjęciem.

• Poznajemy lotnisko Ławicę i historię Starego ZOO w Poznaniu

•       7 listopada br. wzięliśmy udział w programie edukacyjno-poznawczym dla dzieci i młodzieży „POZnaj Ławicę”. Podczas zwiedzania portu lotniczego otrzymaliśmy karty pokładowe i przeszliśmy kontrolę bezpieczeństwa. Następnie poznaliśmy miejsce, do którego pasażerowie nie mają wstępu, czyli sortownię bagaży.

Tam czekali na nas pracownicy straży granicznej i pirotechnicy wraz z psem Elmo oraz specjalistycznym sprzętem do wykrywania zakazanych przedmiotów i substancji nielegalnych. Podczas rozmowy oraz prezentacji licealiści i opiekunowie poznali tajniki ich pracy. Chociaż i tak uwagę wszystkich skradł Elmo.

Po zakończeniu wizyty na lotnisku udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego przy ul. Zwierzynieckiej zwanym obecnie „Starym ZOO”. Tam poznaliśmy historię tego miejsca oraz obejrzeliśmy unikatowy, kilkuminutowy film pokazujący Zoo i jego mieszkańców w czasach przedwojennych, a dokładnie w roku 1936.

• Szkolny Dzień Dyni

•      Ostatniego październikowego popołudnia nasza szkoła zamieniła się w kolorowy, na poły baśniowy i nieco mroczny świat związany z dyniowym szaleństwem.

Niektórzy uczniowie wykazali się wyjątkową inwencją w makijażu i stroju – był z nami m. in. Joker, kot, żaba, jak i kilka czarownic. Ogłoszono aż trzy konkursy – na najbardziej pomysłowy wystrój sali, przebranie i najpiękniejszą dynię. Konkurencja była największa w dwóch pierwszych kategoriach. Najlepiej zaświadczą o tym zdjęcia w galerii, do obejrzenia których zapraszamy.

Impreza miała również walor edukacyjny – poznaliśmy różne tradycje związane ze zbliżającym się świętem zmarłych, a także uczestniczyliśmy w warsztatach z kreatywnego pisania.

• Dzień Ziemniaka

•     Dzień Ziemniaka w szpitalu na oddziałach dziecięcych był pełen zabawy i edukacji. Dzieci brały udział w różnych aktywnościach związanych z tym popularnym warzywem m.in.: rozwiązywały zagadki, poznawały ciekawostki, tworzyły prace plastyczne z pomocą ziemniaczanych stempli, brały udział w quizie na temat kartofla. Pojawiła się także konkurencja dla mam polegająca na najsprawniejszym obieraniu ziemniaków. Nie zabrakło Mistrzyni w tym fachu.

Ukoronowaniem imprezy był posiłek składający się z tradycyjnego wielkopolskiego „gzika z ziemniakami”, który ze smakiem pałaszowali wszyscy uczestnicy – zarówno młodzi pacjenci, rodzice, jak i personel medyczny.

Po raz kolejny okazało się, że ziemniak wyzwala wiele pozytywnych emocji i łączy pokolenia, a także dostarcza całkiem sporej porcji wiedzy.

• Wycieczka do Muzeum Archeologicznego oraz na bowling

•      Wtorek 24 października był dniem spędzonym przez klasy 1 a i 1b w dużej części poza szkołą.

Po porannych lekcjach młodzież wraz z opiekunami udała się do Muzeum Archeologicznego, gdzie zapoznała się z fascynującą ekspozycją dotyczącą starożytnego Egiptu a także średniowiecza i początków państwa polskiego. W trakcie zwiedzania można było nie tylko zobaczyć z bliska, ale i dotknąć niektórych eksponatów.

Po części edukacyjnej licealiści udali się na bowling do Galerii MM.

• Wycieczka do Muzeum Instrumentów Muzycznych

•     W ramach tegorocznych obchodów Dnia Muzyki 4 października uczniowie z klas stacjonarnych wybrali się na Stary Rynek do Muzeum Instrumentów. Celem wycieczki było poznanie przede wszystkim  rodzajów i właściwości instrumentów mechanicznych, takich jak np. katarynki, pianole, pozytywki, gramofony, szafy grające. W niezwykłe tajniki dźwięków wprowadziła nas pani Ludwika, która podzieliła się swoją ogromną wiedzą na ten temat.
            W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach komponowania muzyki. Otrzymali papierowe paski nutowe do pozytywki i specjalny dziurkacz, który umożliwiał  tworzenie własnych melodii. Efekt swojej pracy licealiści sprawdzali na specjalnym mechanizmie pozytywki, który wygrywał zaprogramowaną przez nich melodię.