• Wykłady i warsztaty w Zakładzie Psychologii i Kognitywistyki UAM

          •     W dniach 15-20 maja br. odbywała się 26 edycja poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, podczas którego uczelnie otwierają swoje drzwi (i sale wykładowe!) dla uczniów szkół.

            I właśnie 18 maja uczestniczyliśmy w zajęciach na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr Mai Stańko-Kaczmarek na temat wpływu kreatywności na zdrowie, a po krótkiej przerwie, podczas której mogliśmy przyjrzeć się studenckiemu życiu w Kampusie Ogrody, wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Kreatywność jako wyzwanie”.

            I faktycznie było to dla nas nielada wyzwanie! Zadania polegały m.in. na wymyślaniu nowych, nieszablonowych zastosowań do rozmaitych przedmiotów codziennego użytku czy kreatywnym rysunku.

            To było cenne doświadczenie !

          • W "Wehikule czasu" z Mikołajem Kopernikiem

          •      17 maja dzień był wietrzny i rześki, kiedy o 9 rano w Instytucie Fizyki na Morasku rozpoczęliśmy swoją przygodę. Nasi licealiści reprezentowali szkołę w kolejnej edycji gry fabularnej „Wehikuł czasu” tym razem inspirowanej postacią Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin.

            Rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu o astronomii i obserwowania doświadczeń zaprezentowanych nam przez studentów fizyki. Z pewnością nikt się nie nudził, a i emocji było sporo podczas finalnej sceny wybuchu.

            Następnie udaliśmy się w drogę do Rezerwatu przyrody Żurawiniec, by wykonać zadania związane z postacią Mikołaja Kopernika i jego dokonaniami. Za dobrze wykonaną pracę otrzymywaliśmy „dukaty”.

            Zakończenie imprezy miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Żniwnej, który był organizatorem przedsięwzięcia. Tu zebrane „dukaty” mogliśmy wymienić na pyszne przekąski – frytki lub drożdżówki przygotowane przez uczniów szkoły. Nie zabrakło nagród i dyplomów dla uczestników.

          • Pożegnanie absolwentów

          • „I kiedy przyjdzie w drogę iść, a drogi - nie przetarte, wychodząc nie ryglujcie drzwi, zostawcie je otwarte”

                  Ten cytat z Bułata Okudżawy był mottem uroczystości, która miała miejsce 28 kwietnia 2023 r. Po raz kolejny przyszło nam pożegnać absolwentów LO – tym razem po czterech latach szkolnych wzlotów i upadków.

            Były wzruszające przemówienia, podziękowania i upominki na pamiątkę wspólnych chwil. Łza się w oku zakręciła podczas oglądania prezentacji multimedialnej przedstawiającej minione cztery lata w szkole.

            Z pewnością tegoroczni absolwenci mogą się poszczycić wyjątkowymi wspomnieniami.

            Niech będą szczęśliwi i spełnieni w życiu! Będziemy tęsknić, a nasze drzwi pozostaną dla Was otwarte.

          • XIV WARSZTATY JĘZYKOWE, CZECHY – AUSTRIA – SKALNE MIASTO-PRAGA-WIEDEŃ 2023, OD 12 KWIETNIA DO 16 KWIETNIA 2023

          •         Po  trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu na warsztaty językowe, zorganizowane przez niezłomną panią Hanię Gumną- Warchołek.

            W środę, tj. 12 kwietnia 2013 roku, wczesnym rankiem rozpoczęliśmy naszą przygodę. Wyruszyliśmy z Poznania w kierunku granicy polsko-czeskiej, po drodze zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zabrać naszego pilota wycieczki – pana Macieja Milewskiego.

            Już w autokarze rozpoczęły się warsztaty językowe – pani Hania rozdała zeszyty ćwiczeń, które uczniowie wypełniali każdego dnia po kolacji. W czasie przejazdu oglądaliśmy filmy o Pradze, Wiedniu, ale też bajkę o Kreciku… Pan Maciej Milewski (nasz pilot) opowiadał o miejscach, do których zmierzaliśmy.

            W godzinach popołudniowych pierwszego dnia dojechaliśmy do Skalnego Miasta w okolicach Adrspach. Po zakupieniu biletów pan Maciej przeprowadził nas trasą turystyczną wśród niesamowitych formacji skalnych, opowiadając o tym niezwykłym miejscu. W Skalnym Mieście kręcono fragmenty pierwszej części „Opowieści z Narnii”. Jednym z ciekawszych obiektów, które zobaczyliśmy, była Brama Gotycka wybudowana w 1839 r. w stylu neogotyckim na polecenie barona Ludvika Karela Nadhernego. Było to kiedyś główne wejście do  skalnego labiryntu. Niesamowite wrażenie zrobił na nas też Wielki Wodospad, spadający do wąwozu skalnego z wysokości 16 metrów.

            Drugiego dnia (w czwartek), zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Pragi – „Miasta o Stu Wieżach”. Zobaczyliśmy wiele obiektów: Klasztor Strahovski i wzgórze Petrin oraz panoramę miasta; Loretę z kopią domu Marii Panny.  Spacerowaliśmy po Ogrodach Królewskich z letnim pałacem Królowej Anny i „śpiewającą fontanną”. W pięknym otoczeniu Ogrodów Królewskich uczniowie na czarnych kartkach techniką wydrapywania przedstawiali obiekt, który zrobił na nich największe wrażenie. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Hradczanach: dziedzińce zamkowe, Katedrę św. Wita z gotycką kaplicą św. Wacława, Złotą Uliczkę. Uczestniczyliśmy w  uroczystej zmianie warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o 12.00. Weszliśmy do kościoła św. Mikołaja. Następnie przeszliśmy na najsłynniejszy most praski – Most Karola. Na Rynku Starego Miasta oglądaliśmy  Ratusz z XVI w. ze słynnym zegarem „Orloj”, pomnik Jana Husa i gotycki kościół Marii Panny.

            Trzeciego dnia (w piątek) wyruszyliśmy z Czech do Austrii, w kierunku Wiednia. Od samego rana padał sążnisty deszcz, który niestety nie opuszczał nas przez cały dzień. Najpierw udaliśmy się na Wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół Św. Józefa z pamiątkami po Janie III Sobieskim. Ulewa uniemożliwił nam niestety zobaczenia panoramy miasta ze Wzgórza Kahlenberg.

            W Wiedniu zwiedzaliśmy pałac Schönbrunn, poszliśmy też na chwilę do ogrodu, brodząc wśród kałuż i strumyków. Nieco przemoczeni i zmarznięci, ale wciąż w dobrych nastojach wsiedliśmy do autokaru, aby wyruszyć w drogę do Czech – do hotelu. Tego dnia poza codziennie odbywającymi się warsztatami uczniowie uczestniczyli też w escape roomie z wykorzystaniem telefonów komórkowych.

            Czwartego dnia (w sobotę) ponownie przekroczyliśmy granicę czesko-austriacką, aby kontynuować poznawanie Wiednia. Zwiedzaliśmy centrum miasta (z autokaru i pieszo, z panią przewodnik): Ring, Operę Wiedeńską, Muzeum Przyrodnicze, Park Miejski z pomnikiem Johanna Straussa, pomnik Marii Teresy, Parlament, Ratusz, Uniwersytet, Katedrę św. Stefana, Zegar Figuralny, Hundertwasserhaus - ciekawą budowlę architektoniczną, Hofburg; Plac i Kościół Św. Karola.

            Dodatkowym punktem programu było pójście do Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien), które zrobiło na większości z nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy prace pochodzące ze starożytnego Egiptu i klasycznego okresu starożytnego aż po te z końca XVIII wieku. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki oglądaliśmy m.in. obrazy Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueza, Tycjana i Dürera. Była to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.

            W godzinach wieczornych wyruszyliśmy z Wiednia w kierunku granicy austriacko-czeskiej, a następnie czesko-polskiej.  W czasie powrotu nie opuszczał nas dobry humor. Pani Hania z pomocą jury (składającego się z nauczycieli) rozstrzygnęła konkurs na najlepiej wypełniony zeszyt ćwiczeń. Uczniowie uczestniczyli też w quizie słowno-muzycznym dotyczącym sztuki i kultury Czech oraz Austrii.

            We wczesnych godzinach porannych (w niedzielę) wróciliśmy do Poznania – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z lekkim żalem, że to już koniec wspaniałej czesko-austriackiej przygody, uwiecznionej w naszej pamięci i na zdjęciach.

          • Rekolekcje Wielkopostne

          •       Kilka dni przed Wielkanocą, tj. od 3.04. 2023 r. do 5.04. 2023 r,. dla uczniów klas stacjonarnych LO i z oddziału dziennego psychiatrycznego HCP zostały zorganizowane rekolekcje wielkopostne.

            Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach wielkanocnych: piekli i ozdabiali mazurki, tworzyli kartki z życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium oraz tworzyli świąteczne stroiki. Dla chętnych została zorganizowana Msza św. w szpitalnej kaplicy.

            W drugim dniu uczniowie z nauczycielami udali się na Ostrów Tumski. Zwiedzali Katedrę Poznańską, w tym również jej podziemia. Następnie chętni licealiści pojechali zawieźć do Hospicjum Palium kartki z życzeniami dla pacjentów oraz wielkanocne ozdoby. Tego dnia w planie było również przeprowadzenie questa na Ostrowie Tumskim, ale pogoda to uniemożliwiła.

            Trzeci dzień rekolekcji rozpoczął się od drogi krzyżowej w szpitalnej kaplicy. Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielkami Akademickiego Koła Misyjnego.

          • Projekt "Mistrzyni Szymborska"

          •        Pod koniec marca uczniowie klas stacjonarnych LO wzięli udział w zajęciach poświęconych Patronce Roku 2023 – Wisławie Szymborskiej. Zostały one zorganizowane w ramach realizacji projektu mającego na celu zachęcenie do czytania poezji noblistki. Uczestnicy zapoznali się z krótką prezentacją biografii poetki oraz różnymi ciekawostkami z nią związanymi. Następnie uczeń klasy IV LO przeprowadził przygotowane przez siebie quizy z wiedzy o jej życiu i twórczości.

            W kolejnej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni do działań twórczych polegających na kończeniu wybranych cytatów Szymborskiej wyciętymi z gazet wyrazami lub frazami. Nasi licealiści okazali się nie tylko bardzo twórczy w swoich pracach, ale też ironiczni i refleksyjni.

            Na końcu spotkania laureatom konkursu fotograficznego „Zdjęcie inspirowane poezją Szymborskiej” zostały wręczone dyplomy i nagrody.

            Konkurs fotograficzny – zdjęcie inspirowane poezją Wisłąwy Szymborskiej

             Uczniowie klas stacjonarnych LO wzięli udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach realizacji projektu "Mistrzyni Szymborska". Celem konkursu było zachęcenie do  poznania twórczości Patronki Roku 2023.

             Zadanie polegało na zrobieniu zdjęcia inspirowanego wybranym utworem Noblistki. Szkolne jury składające się z pań polonistek wyłoniło zwycięzców, oceniając oryginalność, pomysłowość oraz trafne nawiązanie do wybranego utworu.

            I miejsce zajęła uczennica klasy II LO (Paulina Kędziora) – za zdjęcia inspirowane utworem „Czwarta nad ranem”.

            II miejsce zajął uczeń klasy IV LO (Zbigniew Teska) – za fotografię inspirowaną wierszem „Cebula”III miejsce zajęły dwie uczennice klasy II LO – Joanna Brzezinka za zdjęcia inspirowane utworem „Nic dwa razy” oraz Wiktoria Bartkowiak za zdjęcie inspirowane wierszem „Dworzec”.

            Do połowy kwietnia 2023 roku prace można oglądać w sali bibliotecznej. 

      • Kontakty

        • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
        • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
        • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
        • ZSSszkola111/SkrytkaESP
    • Galeria zdjęć

        brak danych