• Zwiedzanie wystawy w  Muzeum Powstania Wielkopolskiego
          • Zwiedzanie wystawy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

• W ramach Dnia Wielkopolski klasa II i III b LO wraz z opiekunami odwiedziła 14 grudnia br. mieszczące się przy Starym Rynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na miejscu pan przewodnik wprowadził uczestników w arkana trudnej, lecz zwycięskiej walki o niepodległość na naszych ziemiach. Podkreślił znaczenie pracy organicznej, która w Wielkopolsce miała silne tradycje. Kolejnymi stopniami wtajemniczenia były sale tematyczne ukazujące etapy prowadzące do wolności.

Licealiści zobaczyli z bliska broń, umundurowanie i inne wyposażenie walczących wówczas Polaków, mogli również zaspokoić ciekawość zadając przewodnikowi pytania. Przeszli także przez tunel zbudowany na podobieństwo ówczesnych okopów. Była to dla nich kolejna lekcja historii w terenie.

• Udział w spektaklu i warsztatach w Teatrze Nowym

• W piątkowe przedpołudnie uczniowie klas stacjonarnych LO wraz z nauczycielami wybrali się na spektakl w reżyserii Doroty Abbe pt. „Tak sobie w kosmosie pływam” w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Sztuka porusza trudny temat depresji wśród młodzieży i związanych z nią bolesnych konsekwencji (niekiedy nieodwracalnych) oraz czynników prowadzących do „bólu duszy” towarzyszącego młodym ludziom. Wśród nich z pewnością dominuje wszechobecna przemoc psychiczna obecna w domu, szkole, jak i w świecie wirtualnym.

Kanwą spektaklu były trzy historie młodych, wrażliwych ludzi borykających się z różnymi formami prześladowania oraz „niedopasowania” do społecznych, stereotypowych standardów opowiedziane z wstrząsającą siłą wyrazu. Całość inspirowana była autentycznymi wydarzeniami ukazującymi zmagania bohaterów ze swoimi demonami podsycanymi niezrozumieniem otoczenia.

Końcowe sceny spektaklu tonują ciemny nastrój i niosą nadzieję w osobach przeciętnych nastolatków, które przeżywają swoje mniejsze i większe, ale jednak „zwyczajne” dla okresu adolescencji, problemy.

Po poruszającym przedstawieniu wzięliśmy udział w warsztatach-debacie z zaproszonymi gośćmi – negocjatorką policyjną oraz przedstawicielem „Kryzysownika” będącego kompendium wiedzy o zapobieganiu i radzeniu sobie z problemami zdrowia psychicznego.

Sednem przekazu podczas warsztatów było wezwanie do szukania pomocy w cierpieniu psychicznym poprzez rozmowę – z przyjacielem, rodzicem,nauczycielem, terapeutą, lekarzem-psychiatrą oraz walka z tabuizacją problemów psychicznych, które mogą dotknąć każdego z nas.

• Mikołajki w szpitalu są ok!

•         Zgodnie z tradycją tego dnia na oddziały dziecięce zawitał Święty Mikołaj ze swoją świtą.

Ale…zanim przybył we własnej osobie, młodzi pacjenci obejrzeli film z inscenizacją „Legendy o Świętym Mikołaju” przygotowany wcześniej przez uczniów klasy III a naszego stacjonarnego LO.

Przedstawienie wprowadziło wszystkich w pozytywny nastrój i przybliżyło sylwetkę Świętego Mikołaja zanim jeszcze stał się on „święty”.

Wkrótce potem powitaliśmy Świętego Mikołaja w towarzystwie swoich pomocników -  renifera i Śnieżynek. Nasi goście po miłym powitaniu wręczyli upominki dla każdego małego i nieco większego pacjenta. Były to książki, zabawki, gry oraz słodycze.

Odbyły się również konkursy i quizy związane z postacią Świętego Mikołaja i tradycjami mikołajkowymi.

Zapanowała radość i wzruszenie, okazało się bowiem, że 6 grudnia jest niezwykły i magiczny nawet w szpitalu.

• Andrzejkowy wieczór wróżb

• 30 listopada br. nasza sala dziennego pobytu zamieniła się w czarodziejską krainę. W centralnym miejscu sali stanął olbrzymi zegar, który odmierzał magiczny czas. A to po to, aby dopingować pomyślność wróżb andrzejkowych. Gdy tylko się ściemniło, nauczycielki przebrane za czarownice i Cyganki zaprosiły dzieci, młodzież, rodziców i personel medyczny do wspólnej zabawy.

Sporo dowiedzieliśmy się o zwyczajach andrzejkowych, poznaliśmy  najbardziej tradycyjne wróżby i odkryliśmy zupełnie nowe, wcześniej nieznane. Wspólnie spędzony wieczór andrzejkowy przyczynił się do rozmaitych refleksji. Niektórzy dowiedzieli się co trzeba zrobić, aby spełnić swoje marzenia, inni, ile ukrytych talentów w sobie mają lub jaka siła w nich drzemie.

I choć wszyscy wiedzą, że to tylko dobra zabawa, którą należy traktować „pół serio”, to niektóre wróżby dały doping do zastanowienia nad przyszłością i działania.

• Z wizytą w fabryce choinkowych bombek

•

Tuż przed grudniową przedświąteczną „gorączką przygotowań” wybraliśmy się ,dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego Klubu Seniora 82, do miejsca, w którym powstają szklane bombki choinkowe.

Fabryka „KADPOL” mieści się w Gnieźnie i jest znanym producentem niepowtarzalnych ozdób ze szkła, eksportowanych do wielu krajów. W wycieczce brali udział uczniowie klas stacjonarnych LO wraz z opiekunami oraz członkowie Klubu Seniora 82.

Już w autokarze uczestnikom udzielił się wyjątkowy nastrój podczas wspólnego śpiewania świątecznych piosenek. W pełni zrealizowała się międzypokoleniowa integracja – wszyscy radośnie spędzali czas.

Podczas zwiedzania fabryki mogliśmy poznać i zaobserwować proces powstawania misternych szklanych ozdób  – od nadawania im kształtu po lakierowanie i ręczne ozdabianie.  Na zakończenie udaliśmy się do sklepu, w którym można było zakupić wybrane ozdoby, ich różnorodność i wyrafinowanie budziły niekłamany podziw i zachwyt.

W drodze powrotnej otrzymaliśmy drobne upominki oraz…dedykowane każdemu uczestnikowi wyprawy bombki z wybranym wcześniej napisem. Wycieczka udała się znakomicie !