• Szlachetna Paczka

•      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Pomogliśmy materialnie rodzinie z Ukrainy składającej się z matki z trojgiem dzieci. Najlepszym obrazem naszej pomocy i  wyrazem wdzięczności może być sprawozdanie i zdjęcia z wzruszającego wręczenia darów wybranej rodzinie.

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Cała rodzina była niesamowicie zdziwiona ilością paczek. Pani Darya przyznała, że spodziewała się dwóch, maksymalnie trzech kartonów. Po wniesieniu wszystkiego do salonu dzieciaki mogły rozpocząć największą zabawę - rozpakowywanie. Z niesamowitą radością, nieustającym śmiechem i co jakiś czas okrzykami zdziwienia otwierały kolejne kartony. Wyciągając każdą kolejną zabawkę krzyczały: "Mamo patrz!". Do otwarcia niektórych zabawek przystąpiły od razu i natychmiast zaczęli się bawić w tym wesołym rozgardiaszu. Chłopcom najbardziej przypadł do gustu miecz świetlny i samochodziki, a małej Anastasii lalka i wózek. Beztrosko otwierały również słodycze i rozkoszowały się nimi. Radość dzieci była naprawdę nie do opisania. Pani Darya z kolei, odkrywając kolejne prezenty była w coraz większym i większym zdziwieniu. Z uśmiechem na ustach oglądała kołdry i pościele. Nie mogła uwierzyć, że ma tak dużo wspaniałych nowych rzeczy oraz zapas jedzenia i środków czystości na co najmniej kilka tygodni. Szczególnie ucieszyła się jednak, wyciągając żółtą kurtkę dla siebie: "Nie może być - właśnie cały czas marzyłam o dokładnie takiej kurtce, zawsze chciałam mieć żółtą." Moment wzruszenia nastąpił, kiedy pani Darya otworzyła paczkę z laptopem. Ze łzami w oczach i uśmiechem na ustach kręciła głową, nie mogąc uwierzyć w to, co się właśnie dzieje.

Słowo od Rodziny

Pani Darya napisała dla Darczyńców odręczny list z podziękowaniami. Jest on jednak po ukraińsku, dlatego pozwolę sobie go dla Państwa przetłumaczyć najlepiej jak umiem. Oto jego słowa:

"Drodzy przyjaciele Polacy!
            Bardzo dziękuję Wam za tak wielką pomoc, zarówno dla naszej rodziny, jak i dla całego ukraińskiego narodu. Macie Państwo dobre i wielkie serca, Wasza szczerość i chęć pomocy po prostu zachwyca! Nasza wdzięczność nie ma granic. Chciałoby się jak najszybciej móc wrócić do domu, do ojczyzny, aby móc Was wszystkich zaprosić do nas, do Ukrainy i ugościć. Pamięć o waszej pomocy i dobroci będziemy przekazywać dalej na wieki. Ogromnie dziękujemy!
            Chcemy złożyć Wam również świąteczne życzenia. Życzymy pokoju, szczęścia, dobra i wszelkiej pomyślności. Niech Nowy Rok przyniesie nam pokój i spokój.
            Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli swój wkład w pomoc nam.
            Darya z dziećmi"

• Świąteczne warsztaty językowe

•               Na przedświątecznych zajęciach języka angielskiego i języka niemieckiego uczniowie drugiej klasy licealnej mieli możliwość, w ramach projektu: ,,Poznajemy kraje anglo-i niemieckojęzyczne”, stać się twórcami własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych.

Pomysł spodobał się młodzieży, która bardzo rzetelnie i profesjonalnie podeszła do tematu konstruując przepięknie ozdobione przez siebie kartki wraz z ułożonymi życzeniami świąteczno- noworocznymi w języku angielskim   i niemieckim.

Powstały oryginalne prace, które można podziwiać na gazetce klasowej, a niektóre trafią także na aukcję wolontariatu.

• "Sędziowie dzieciom i młodzieży"

•         12 grudnia 2022 roku młodzież z kl. III LO oraz oddziału HCP miała możliwość uczestniczyć w warsztatach w Rejonowym Sądzie w Poznaniu w ramach projektu „Sędziowie dzieciom i młodzieży”. Podczas spotkania mieliśmy okazję zwiedzić wiele pomieszczeń na co dzień niedostępnych np. pokój przesłuchań lub monitoringu. Dowiedzieliśmy wiele ciekawostek związanych z pracą w sądzie, a także mieliśmy okazję zadawania pytań na intersujące nas tematy związane z funkcjonowaniem sądu.

• Pierniki dla Hospicjum Palium

•         W pierwszych dniach  grudnia 2022 uczniowie kl. I- IV LO uczestniczyli w akcji pieczenia pierników. Własnoręcznie wykonywali każdy szczegół rozpoczynając od ugniatania ciasto po ozdabianie upieczonych słodkości w kształcie motyla. Końcowym etapem było pakowanie pierników. Następnie słodkości były odkładane i oczekiwały na Poznańskie Betlejem dla Hospicjum Palium. Każdy piernik zamieni się wtedy w „cegiełkę” na rzecz hospicjum.