• Wykłady i warsztaty w Zakładzie Psychologii i Kognitywistyki UAM

          •     W dniach 15-20 maja br. odbywała się 26 edycja poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, podczas którego uczelnie otwierają swoje drzwi (i sale wykładowe!) dla uczniów szkół.

            I właśnie 18 maja uczestniczyliśmy w zajęciach na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr Mai Stańko-Kaczmarek na temat wpływu kreatywności na zdrowie, a po krótkiej przerwie, podczas której mogliśmy przyjrzeć się studenckiemu życiu w Kampusie Ogrody, wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Kreatywność jako wyzwanie”.

            I faktycznie było to dla nas nielada wyzwanie! Zadania polegały m.in. na wymyślaniu nowych, nieszablonowych zastosowań do rozmaitych przedmiotów codziennego użytku czy kreatywnym rysunku.

            To było cenne doświadczenie !

          • W "Wehikule czasu" z Mikołajem Kopernikiem

          •      17 maja dzień był wietrzny i rześki, kiedy o 9 rano w Instytucie Fizyki na Morasku rozpoczęliśmy swoją przygodę. Nasi licealiści reprezentowali szkołę w kolejnej edycji gry fabularnej „Wehikuł czasu” tym razem inspirowanej postacią Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin.

            Rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu o astronomii i obserwowania doświadczeń zaprezentowanych nam przez studentów fizyki. Z pewnością nikt się nie nudził, a i emocji było sporo podczas finalnej sceny wybuchu.

            Następnie udaliśmy się w drogę do Rezerwatu przyrody Żurawiniec, by wykonać zadania związane z postacią Mikołaja Kopernika i jego dokonaniami. Za dobrze wykonaną pracę otrzymywaliśmy „dukaty”.

            Zakończenie imprezy miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Żniwnej, który był organizatorem przedsięwzięcia. Tu zebrane „dukaty” mogliśmy wymienić na pyszne przekąski – frytki lub drożdżówki przygotowane przez uczniów szkoły. Nie zabrakło nagród i dyplomów dla uczestników.

          • Warsztaty storyboards

          •      11.05.2023r uczniów Zespołu Szkół nr 111 odwiedził Dawid Skórzybut — pracownik Bramy Poznania / Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, który opowiedział nam o swojej codziennej pracy, ale także przyniósł ze sobą ogromną księgę, dzięki której poznaliśmy legendę o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Jednak to nie wszystko! Pan Dawid jest wielkim pasjonatem kina i edukatorem filmowym, który wyjaśnił nam, czym jest storyboard/scenopis filmowy, który w pracy nad filmem jest jednym z niezbędnych elementów. Na koniec łącząc legendę o braciach i wiedzę o scenopisach filmowych, wspólnie stworzyliśmy piękne storyboardy opowiadające o Lechu, Czechu i Rusie. Uczniowie poradzili sobie z zadaniem fenomenalnie, a my z niecierpliwością czekamy na świetne filmy tych młodych kinomaniaków!

          • Dzień Ziemi

          •        Na oddziałach 2 E i 2 D przeprowadzono cykl zajęć dotyczących Święta Ziemi. Przygotowano z tej okazji krzyżówki, quizy, rozsypanki zdaniowe. Przypomniano zasady recyklingu. Na koniec cyklu zajęć dzieci wykonały „zabawkę z odpadów”. Za aktywny udział uczniowie otrzymali upominki. Efektem kończącym było też utworzenie haseł promujących dbałość o naszą planetę.

          • Dzień PCK

          •     Dnia 26 kwietnia na oddziałach 2E i 2D zorganizowano i przeprowadzono Dzień PCK. Nauczycielki zapoznały dzieci z założeniami i historią PCK. Przeprowadzono pogadankę tematyczną na temat zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie wykonali plakat na ten temat, odpowiadały na wybrane przez siebie pytania dotyczące organizacji PCK. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat działalności największej organizacji humanitarnej  i na zakończenie zostały obdarowane małymi upominkami.

          • Pożegnanie absolwentów

          • „I kiedy przyjdzie w drogę iść, a drogi - nie przetarte, wychodząc nie ryglujcie drzwi, zostawcie je otwarte”

                  Ten cytat z Bułata Okudżawy był mottem uroczystości, która miała miejsce 28 kwietnia 2023 r. Po raz kolejny przyszło nam pożegnać absolwentów LO – tym razem po czterech latach szkolnych wzlotów i upadków.

            Były wzruszające przemówienia, podziękowania i upominki na pamiątkę wspólnych chwil. Łza się w oku zakręciła podczas oglądania prezentacji multimedialnej przedstawiającej minione cztery lata w szkole.

            Z pewnością tegoroczni absolwenci mogą się poszczycić wyjątkowymi wspomnieniami.

            Niech będą szczęśliwi i spełnieni w życiu! Będziemy tęsknić, a nasze drzwi pozostaną dla Was otwarte.

          • "Łączy nas pamięć"

          •      Uczniowie Zespołu Szkół 111 w Poznaniu 19 kwietnia 2023 roku wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkil”, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

            Przed dniem rocznicy uczniowie z oddziałów szpitalnych  i liceum stacjonarnego w ramach zajęć świetlicowych oraz lekcji wychowawczej i zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne przygotowywali z papieru żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci o wydarzeniach z roku 1943.

            19 kwietnia 2023 roku (mimo deszczu) licealiści z klasy IV  wyszli na ulice Poznania i rozdawali papierowe żonkile, informując przechodniów o ich znaczeniu – symbolu pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Tego też dnia uczniowie obejrzeli film na podstawie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”,  przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów POLIN.

          • XIV WARSZTATY JĘZYKOWE, CZECHY – AUSTRIA – SKALNE MIASTO-PRAGA-WIEDEŃ 2023, OD 12 KWIETNIA DO 16 KWIETNIA 2023

          •         Po  trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu na warsztaty językowe, zorganizowane przez niezłomną panią Hanię Gumną- Warchołek.

            W środę, tj. 12 kwietnia 2013 roku, wczesnym rankiem rozpoczęliśmy naszą przygodę. Wyruszyliśmy z Poznania w kierunku granicy polsko-czeskiej, po drodze zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zabrać naszego pilota wycieczki – pana Macieja Milewskiego.

            Już w autokarze rozpoczęły się warsztaty językowe – pani Hania rozdała zeszyty ćwiczeń, które uczniowie wypełniali każdego dnia po kolacji. W czasie przejazdu oglądaliśmy filmy o Pradze, Wiedniu, ale też bajkę o Kreciku… Pan Maciej Milewski (nasz pilot) opowiadał o miejscach, do których zmierzaliśmy.

            W godzinach popołudniowych pierwszego dnia dojechaliśmy do Skalnego Miasta w okolicach Adrspach. Po zakupieniu biletów pan Maciej przeprowadził nas trasą turystyczną wśród niesamowitych formacji skalnych, opowiadając o tym niezwykłym miejscu. W Skalnym Mieście kręcono fragmenty pierwszej części „Opowieści z Narnii”. Jednym z ciekawszych obiektów, które zobaczyliśmy, była Brama Gotycka wybudowana w 1839 r. w stylu neogotyckim na polecenie barona Ludvika Karela Nadhernego. Było to kiedyś główne wejście do  skalnego labiryntu. Niesamowite wrażenie zrobił na nas też Wielki Wodospad, spadający do wąwozu skalnego z wysokości 16 metrów.

            Drugiego dnia (w czwartek), zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Pragi – „Miasta o Stu Wieżach”. Zobaczyliśmy wiele obiektów: Klasztor Strahovski i wzgórze Petrin oraz panoramę miasta; Loretę z kopią domu Marii Panny.  Spacerowaliśmy po Ogrodach Królewskich z letnim pałacem Królowej Anny i „śpiewającą fontanną”. W pięknym otoczeniu Ogrodów Królewskich uczniowie na czarnych kartkach techniką wydrapywania przedstawiali obiekt, który zrobił na nich największe wrażenie. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Hradczanach: dziedzińce zamkowe, Katedrę św. Wita z gotycką kaplicą św. Wacława, Złotą Uliczkę. Uczestniczyliśmy w  uroczystej zmianie warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o 12.00. Weszliśmy do kościoła św. Mikołaja. Następnie przeszliśmy na najsłynniejszy most praski – Most Karola. Na Rynku Starego Miasta oglądaliśmy  Ratusz z XVI w. ze słynnym zegarem „Orloj”, pomnik Jana Husa i gotycki kościół Marii Panny.

            Trzeciego dnia (w piątek) wyruszyliśmy z Czech do Austrii, w kierunku Wiednia. Od samego rana padał sążnisty deszcz, który niestety nie opuszczał nas przez cały dzień. Najpierw udaliśmy się na Wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół Św. Józefa z pamiątkami po Janie III Sobieskim. Ulewa uniemożliwił nam niestety zobaczenia panoramy miasta ze Wzgórza Kahlenberg.

            W Wiedniu zwiedzaliśmy pałac Schönbrunn, poszliśmy też na chwilę do ogrodu, brodząc wśród kałuż i strumyków. Nieco przemoczeni i zmarznięci, ale wciąż w dobrych nastojach wsiedliśmy do autokaru, aby wyruszyć w drogę do Czech – do hotelu. Tego dnia poza codziennie odbywającymi się warsztatami uczniowie uczestniczyli też w escape roomie z wykorzystaniem telefonów komórkowych.

            Czwartego dnia (w sobotę) ponownie przekroczyliśmy granicę czesko-austriacką, aby kontynuować poznawanie Wiednia. Zwiedzaliśmy centrum miasta (z autokaru i pieszo, z panią przewodnik): Ring, Operę Wiedeńską, Muzeum Przyrodnicze, Park Miejski z pomnikiem Johanna Straussa, pomnik Marii Teresy, Parlament, Ratusz, Uniwersytet, Katedrę św. Stefana, Zegar Figuralny, Hundertwasserhaus - ciekawą budowlę architektoniczną, Hofburg; Plac i Kościół Św. Karola.

            Dodatkowym punktem programu było pójście do Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien), które zrobiło na większości z nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy prace pochodzące ze starożytnego Egiptu i klasycznego okresu starożytnego aż po te z końca XVIII wieku. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki oglądaliśmy m.in. obrazy Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueza, Tycjana i Dürera. Była to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.

            W godzinach wieczornych wyruszyliśmy z Wiednia w kierunku granicy austriacko-czeskiej, a następnie czesko-polskiej.  W czasie powrotu nie opuszczał nas dobry humor. Pani Hania z pomocą jury (składającego się z nauczycieli) rozstrzygnęła konkurs na najlepiej wypełniony zeszyt ćwiczeń. Uczniowie uczestniczyli też w quizie słowno-muzycznym dotyczącym sztuki i kultury Czech oraz Austrii.

            We wczesnych godzinach porannych (w niedzielę) wróciliśmy do Poznania – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z lekkim żalem, że to już koniec wspaniałej czesko-austriackiej przygody, uwiecznionej w naszej pamięci i na zdjęciach.

          • Rekolekcje Wielkopostne

          •       Kilka dni przed Wielkanocą, tj. od 3.04. 2023 r. do 5.04. 2023 r,. dla uczniów klas stacjonarnych LO i z oddziału dziennego psychiatrycznego HCP zostały zorganizowane rekolekcje wielkopostne.

            Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach wielkanocnych: piekli i ozdabiali mazurki, tworzyli kartki z życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium oraz tworzyli świąteczne stroiki. Dla chętnych została zorganizowana Msza św. w szpitalnej kaplicy.

            W drugim dniu uczniowie z nauczycielami udali się na Ostrów Tumski. Zwiedzali Katedrę Poznańską, w tym również jej podziemia. Następnie chętni licealiści pojechali zawieźć do Hospicjum Palium kartki z życzeniami dla pacjentów oraz wielkanocne ozdoby. Tego dnia w planie było również przeprowadzenie questa na Ostrowie Tumskim, ale pogoda to uniemożliwiła.

            Trzeci dzień rekolekcji rozpoczął się od drogi krzyżowej w szpitalnej kaplicy. Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielkami Akademickiego Koła Misyjnego.

          • Projekt "Mistrzyni Szymborska"

          •        Pod koniec marca uczniowie klas stacjonarnych LO wzięli udział w zajęciach poświęconych Patronce Roku 2023 – Wisławie Szymborskiej. Zostały one zorganizowane w ramach realizacji projektu mającego na celu zachęcenie do czytania poezji noblistki. Uczestnicy zapoznali się z krótką prezentacją biografii poetki oraz różnymi ciekawostkami z nią związanymi. Następnie uczeń klasy IV LO przeprowadził przygotowane przez siebie quizy z wiedzy o jej życiu i twórczości.

            W kolejnej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni do działań twórczych polegających na kończeniu wybranych cytatów Szymborskiej wyciętymi z gazet wyrazami lub frazami. Nasi licealiści okazali się nie tylko bardzo twórczy w swoich pracach, ale też ironiczni i refleksyjni.

            Na końcu spotkania laureatom konkursu fotograficznego „Zdjęcie inspirowane poezją Szymborskiej” zostały wręczone dyplomy i nagrody.

            Konkurs fotograficzny – zdjęcie inspirowane poezją Wisłąwy Szymborskiej

             Uczniowie klas stacjonarnych LO wzięli udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach realizacji projektu "Mistrzyni Szymborska". Celem konkursu było zachęcenie do  poznania twórczości Patronki Roku 2023.

             Zadanie polegało na zrobieniu zdjęcia inspirowanego wybranym utworem Noblistki. Szkolne jury składające się z pań polonistek wyłoniło zwycięzców, oceniając oryginalność, pomysłowość oraz trafne nawiązanie do wybranego utworu.

            I miejsce zajęła uczennica klasy II LO (Paulina Kędziora) – za zdjęcia inspirowane utworem „Czwarta nad ranem”.

            II miejsce zajął uczeń klasy IV LO (Zbigniew Teska) – za fotografię inspirowaną wierszem „Cebula”III miejsce zajęły dwie uczennice klasy II LO – Joanna Brzezinka za zdjęcia inspirowane utworem „Nic dwa razy” oraz Wiktoria Bartkowiak za zdjęcie inspirowane wierszem „Dworzec”.

            Do połowy kwietnia 2023 roku prace można oglądać w sali bibliotecznej. 

          • Wiosna na oddziałach

          •    21 marca uroczyście witaliśmy wiosnę. Tego dnia wykonywaliśmy piękne kwiaty z papieru – tulipany, margaretki, krokusy, które ozdobią sale dzienne, sialiśmy masionka rzeżuchy, koperku, bratków do własnoręcznie ozdobionych doniczek oraz programowaliśmy mysz edukacyjną. 

            Uczestniczyliśmy w zabawach tematycznych m. in. kalamburach dotyczących nadchodzącej pory roku, zagadkach etc. Czas umiliło nam także karaoke, podczas którego rodzice i dzieci wykonywali piosenkę „Maszeruje wiosna”. 

          • Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim i powitanie wiosny przez uczniów klas stacjonarnych w ramach Motylego Wolontariatu

          •      W kalendarzowym pierwszym dniu wiosny uczniowie LO wraz z nauczycielami po raz kolejny uczestniczyli w działaniach wspierających Motyli Wolontariat w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Po powitaniu i części oficjalnej młodzież przystąpiła do pracy tj. malowania motyli będącymi nieodłącznym elementem wolontariatu na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu.  

            Następnie w kolorowym korowodzie udaliśmy się spacerem na Plac Wolności, by uczestniczyć w festynie oraz umilać czas jego uczestnikom rozdając namalowane motyle. Przez cały czas były z nami marzanny przygotowane przez każdą z klas i symbolizujące odchodzącą zimę.  

            Na zakończenie w Parku Jana Pawła II pożegnaliśmy zimę dokonując dekonstrukcji przygotowanych kukieł wraz z kartkami, na których umieściliśmy wszystko to, co nas martwi i z czym - jak z zimą - chcielibyśmy się pożegnać wraz z nadchodzącą wiosną. Witaj wiosno i radości ! Żegnaj zimo i smutku !  

          • Dzień Kobiet

          •      Dzień Kobiet na oddziałach II E i II D był niezwykle radosny. Chłopcy wraz z wychowawczyniami obdarowywali dziewczynki i żeński personel medyczny życzeniami i drobnymi upominkami.

          • Straż Miejska na oddziale IID

          •       W Dzień Kobiet - 8 marca młodych pacjentów oddziałów szpitalnych odwiedziły przedstawicielki Straży Miejskiej z Poznania.  Opowiedziały o tajnikach swojej pracy pokazując wiele ciekawych atrybutów miejskiego strażnika i strażniczki. 

             Panie zapoznały dzieci i młodzież z zasadami bezpieczeństwa na drodze, w drodze do i ze szkoły, a także zwróciły uwagę na bezpieczeństwo w sieci dotyczące m.in. upubliczniania wizerunku czy danych osobowych. 

             W podziękowaniu strażniczki otrzymały piękne broszki z filcu będące upominkiem z okazji Dnia Kobiet. Dzieci z kolei zostały obdarowane breloczkami, opaskami odblaskowymi i broszurami oraz kolorowankami związanymi z bezpieczeństwem na drodze.  

          • Zajęcia edukacyjne o historii Poznania

          • Na oddziale II D dwukrotnie  gościliśmy panią, która jest pracownikiem Bramy Poznania -  Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.  

            Nasz gość przybliżył nam historię stolicy Wielkopolski , opowiedział o dziejach wyspy katedralnej, rozwoju miasta Poznania oraz początkach państwa polskiego.  

            Na zakończenie odbyły się warsztaty lepienia z gliny, podczas których poczuliśmy się jak nasi przodkowie przed wiekami. Była to fascynująca lekcja historii.  

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych